8 narzędzi użytecznych w pracy graphic designerów

Wbrew pozorom lista narzędzi, z których na co dzień korzystają graficy, nie ogranicza się tylko do Photoshopa oraz Illustratora. Jest mnóstwo innych narzędzi, które pomagają grafikom w znalezieniu inspiracji lub wykonaniu drobnych zadań w szybki i łatwy sposób. Ponadto, z racji tego, że graficy współpracują podczas realizacji projektów z innymi działami firmy, potrzebują także sprawnych narzędzi do komunikacji i przekazywania plików graficznych.

1. Vector magic

Graficy często potrzebują przekonwertować pliki na format wektorowy. Illustrator daje taką możliwość, lecz nie jest tak dokładny jak Vector Magic. To narzędzie pozwala automatycznie zmieniać format grafik, oszczędzając czas. W przypadku, gdy grafik potrzebuje nanieść kilka poprawek do zmienionej grafiki, może to zrobić także za pośrednictwem Vector Magic. Narzędzie umożliwia także zwektoryzowanie skanu rysunku, co jest szczególnie użyteczne w projektowaniu logo.

2. CSS Author

Poszukiwanie inspiracji jest jednym z obowiązkowych kroków w projektowaniu graficznym. Istnieje mnóstwo mniej czy bardziej popularnych portali do przeglądania wybranych realizacji, gdzie graficy czerpią pomysły. CSS Author, oprócz przykładowych szablonów i projektów, udostępnia także gotowe kody do efektów, upraszczając przygotowanie projektu graficznego. Zyskują na tym także programiści, którzy z łatwością mogą implementować elementy graficzne. Ponadto autorzy bloga na bieżąco przeszukują Internet w celu przygotowania aktualnych zbiorów mock-upów, ikonek oraz innych materiałów.

3. WhatTheFont

Przy tworzeniu stron i sklepów internetowych graficy ciągle mają do czynienie ze czcionkami. W poszukiwaniu inspiracji graficy często zwracają się do specjalistycznych portali internetowych, jednak nie zawsze przedstawione projekty zawierają wszystkie szczegóły, w tym nazwy czcionek. Narzędzia, takie jak WhatTheFont pozwalają rozpoznać, która czcionka została użyta w przesłanej grafice.

4. Fontcreator

Znalezienie odpowiedniej czcionki dla projektu niekiedy jest trudnym zadaniem, szczególnie gdy tekst, zamieszczany na stronie czy sklepie internetowym zawiera niestandardowe znaki, na przykład niektóre litery polskiego alfabetu. W takim przypadku bardzo pomocnym jest FontCreator, narzędzie, które pozwala na edycję czcionek. Umożliwia to dodanie liter i znaków, a także tworzenie ligatur i par kerningowych. Za pomocą tego narzędzia graficy mogą zmieniać czcionki, aby były one bardziej dopasowane do tekstu i stylu strony. 

5. Codrops

Codrops jest narzędziem, które szczególnie jest pomocne w pracy web designerów. Na stronie można znaleźć mnóstwo przykładów interesujących efektów oraz użytecznych tutoriali. Strona, która zaczynała z pozycji zwykłego bloga, stała się jednym z narzędzi, gdzie graficy mogą podzielić się doświadczeniem i znaleźć mnóstwo użytecznych informacji na temat projektowania.

6. InVision

Podczas projektowania stron i sklepów internetowych ważne jest zrozumienie ścieżki użytkownika, aby dostosować elementy dla jego wygody. InVision pozwala na stworzenie szaty graficznej projektu w jednym miejscu razem z innymi grafikami i programistami. Narzędzie umożliwia projektowanie widoków za pośrednictwem platformy oraz przesłanie własnych plików. Za pomocą InVision graficy mogą łączyć widoki, aby przedstawić zmiany na stronie, które powinne nastąpić po określonej interakcji z użytkownikiem. Także dzięki dostępności projektu cały zespół może wprowadzać poprawki i dodawać komentarze, usprawniając współpracę.

7. Avocode

Kolejnym narzędziem, które pomaga grafikom i programistom wspólnie pracować nad tworzeniem projektu jest Avocode. Za jego pośrednictwem graficy mogą udostępniać widoki realizacji, a programiści otrzymywać kod źródłowy elementów. Dzięki temu praca nad projektami przebiega szybciej i sprawniej. Dodatkowo członkowie zespołu mogą dodawać komentarze dotyczące widoków, które pozwalają na bieżąco ulepszać projekt.

8. ArtRage

Chociaż ArtRage jest typowym narzędziem do rysowania, przyda się on także w pracy grafika. Jest to doskonałe narzędzie do tworzenia logo, ciekawych grafik czy nawet do projektowania produktów. ArtRage posiada szeroki wybór instrumentów do rysowania, dzięki czemu graficy mają dużo możliwości eksperymentowania z obrazem i jego stylem.

W zależności od specjalizacji graficy w pracy codziennej wykorzystują wiele narzędzi, które pomagają im realizować projekty szybciej i sprawniej. Niektóre z przedstawionych powyżej narzędzi sprawdzą się w pracy grafików, których projekty związane są bardziej z projektowaniem stron internetowych, aplikacji mobilnych czy webowych. Natomiast inne, takie jak ArtRage czy Vector Magic, przydadzą się wszystkim grafikom, bez względu na rodzaj tworzonych przez nich projektów.

Najnowszy e-book

Powstanie strony internetowej Bitwa pod Komarowem

Baza wiedzy
Nie czekaj. Zróbmy coś razem.

Darmowa konsultacja