Czym jest Vue.js i dlaczego warto z niego korzystać?

Vue.js jest jednym z trzech najbardziej popularnych frameworków JavaScript. Chociaż nie cieszy się szczególnym uznaniem wśród dużych firm, 130 tysięcy gwiazdek na GitHub udowadniają, że jest preferowany i lubiany przez niezależnych programistów.

Vue.js jest to framework, służący do budowania dynamicznych interfejsów użytkownika. Wykorzystywany jest do tworzenia zarówno zaawansowanych aplikacji internetowych, jak i aplikacji mobilnych. Razem z React i Angular należy do najczęściej używanych frameworków, ale w przeciwieństwie do dwóch innych Vue był stworzony przez programistę i byłego pracownika Google Evana You. Właśnie to, że Vue nie wspiera ogromna firma, jak Facebook czy Google w przypadku React.js i Angular, powoduje, że duże firmy decydują się na konkurencję, jednakże jak widać, jego ciągle rosnąca popularność widocznie to zmienia.

Zalety frameworku Vue.js

Vue świetnie sprawdza się przy dużych i małych projektach. Doskonale łączy w sobie najlepsze cechy dwóch konkurentów React i Angular. Jako React jest oparty na komponentach oraz jednostronnym przepływie danych, i podobnie do Angular posiada proste szablony z dobrą składnią. Vue nie potrzebuje konfiguracji środowiska, chociaż przy większych projektach niezbędna jest instalacja dodatkowych komponentów, które będzie można ponownie użyć w wielu miejscach. Do komunikacji pomiędzy komponentami używa się vuex czyli biblioteki, która zarządza dużą ilością danych jednocześnie.

Vue oferuje bardzo szczegółową dokumentację, którą chwalą programiści na całym świecie. Jedną z zalet jest jego niski próg wejścia. Programista nie musi posiadać zaawansowanej wiedzy na temat frontendowych technologii, takich jak webpack czy standard języka JavaScript ES6. Wystarczy dodać skrypt z kodem biblioteki Vue do zwykłego pliku HTML. Do nauki podstaw taka konfiguracja jest wystarczająca. Jednakże Vue wciąż jest frameworkiem JavaScript, który z kolei jest dość trudnym językiem programowania do nauczenia się.

Jeżeli jednak programista będzie chciał budować większą aplikacje, zaleca się używanie vue-cli, które oferuje stworzenie podstawowego projektu z gotowymi pakietami, takimi jak vue-router, vuex, typescript, eslint, itd. Standardowo skonfigurowanie prostego projektu zajęłoby wiele godzin, a dzięki cli można to zrobić o wiele szybciej.

Nieliczne wady Vue

Ewentualną wadą Vue jest jego elastyczność. Oczywiście, dla niektórych elastyczność jest atutem, lecz przy pracy nad większym projektem z udziałem wielu programistów może to być problematyczne. Nadmiar elastyczności może prowadzić do większej liczby błędów w kodzie, co z kolei opóźnia projekt i zwiększa jego koszty. 

Również Vue jest stosunkowo nowym frameworkiem. Chociaż szybko się rozwija, wciąż w porównaniu do konkurentów jego społeczność jest dużo mniejsza. Dlatego większe firmy nie chcą implementować nowych narzędzi, za którymi nie stoi duża firma i które nie mają takiego wsparcia, jak inne.

Pomimo tego, programiści coraz częściej decydują się przejść na Vue, w wyniku czego zaczyna doganiać Angular w popularności. Jednocześnie im więcej specjalistów dołącza do społeczności, tym większa staję się baza stworzonych rozwiązań.

 

Autor: Damian Kałwik, programmer

Najnowszy e-book

Powstanie strony internetowej Bitwa pod Komarowem

Baza wiedzy
Nie czekaj. Zróbmy coś razem.

Darmowa konsultacja