Jak wybrać właściwy software house?

W obecnych czasach funkcjonowanie bez jakiegokolwiek oprogramowania wspierającego działalność firmy jest niemalże niemożliwe, biorąc pod uwagę jego rozwój i odpowiedź na potrzeby rynku. Praktycznie każdy biznes posiada stronę internetową, wiele implementuje systemy ERP, CMS czy CRM w swoich przedsiębiorstwach, dużo firm sprzedaje produkty cyfrowe lub oferuje usługi online. Wszystko to potrzebuje współpracy z software house, który dostarcza różnego rodzaju oprogramowania i rozwiązania IT. Wybór odpowiedniej agencji jest sprawą trudną, a jednocześnie bardzo ważną.

Sukces projektu zależy od wielu czynników, które wpływają na współpracę z firmą zewnętrzną. Musisz więc podejść ze szczególną ostrożnością do wyboru firmy, która stworzy produkt dla Ciebie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy i oto najważniejsze z nich.

Unikaj bardzo tanich ofert

Po pierwsze, nie decyduj się na najtańszą opcję. Podobnie jak ze wszystkimi innymi produktami - jeśli kupisz asortyment za najniższą cenę, jakość tego produktu (najprawdopodobniej) również będzie niska. W wyniku zapłacisz więcej za naprawienie kiepskiego produktu lub całkowite jego przerobienie.

Zamiast tego skorzystaj z oferty, której jakość odpowiada proponowanej cenie. Upewnij się, że otrzymujesz najlepszy produkt w jego zakresie cenowym i nie będziesz wtedy musiał wydawać więcej pieniędzy w fazie końcowej.

Sprawdź portfolio

Rzetelnie przyjrzyj się portfolio firm, aby znaleźć projekty podobne do Twojego pomysłu. Da ci to podstawę do oceny, czy dana agencja będzie w stanie sprostać Twojej koncepcji i zrealizować projekt zgodnie z Twoimi wymaganiami.

Podczas sprawdzania portfolio zwróć szczególną uwagę także na branże, z którymi software house miał do czynienie. Ponieważ firma, która rozumie specyfikę i procesy zachodzące w Twojej branży będzie mogła dostarczyć Ci produkt lepszej jakości oraz bardziej dopasowany do potrzeb Twoich i Twoich klientów.

Wielkość software house ma znaczenie

Jeśli chodzi o rozmiar firmy, decyduj się na współpracę z tą, która najbardziej jest podobna do Twojej. W ten sposób możesz być pewien, że potraktuje Cię jako ważnego klienta. Dla ogromnych przedsiębiorstw Twój projekt może być zbyt małym, aby poświęcić mu wystarczająco dużo uwagi. Takie firmy mają mnóstwo klientów i nie zawsze są w stanie zaopiekować się każdym drobiazgiem Twojego projektu. W przypadku mniejszych agencji mogą one być zbyt niedoświadczone aby dostarczyć produkt, który w pewni będzie odpowiadał Twoim oczekiwaniom.

Firmy, które są mniej więcej tej samej wielkości, również mają podobną kulturę wewnętrzną. Może to znacznie ułatwić współpracę między partnerami, co prowadzi do lepszych relacji i jasnego zrozumienia projektu.

Technologie, w których pracuje firma

Gdy firma specjalizuje się w wielu technologiach jednocześnie, oznacza to, że prawdopodobnie poziom wiedzy pracowników poszczególnych języków programowania oraz frameworków nie jest wystarczająco wysoki. Nie dotyczy to, oczywiście, ogromnych agencji, które mogą pozwolić sobie na zatrudnienie wielu specjalistów pracujących w różnych technologiach. Aczkolwiek w przypadku średnich i małych software house im krótsza jest lista wykorzystywanych języków tym lepiej.

Przyjrzyj się także firmom, które pracują w technologiach, które są Tobie znane nawet w najmniejszym stopniu. Pomoże Ci to lepiej zrozumieć proces tworzenia oprogramowania i sprawi, że komunikacja w trakcie realizacji projektu będzie dużo łatwiejsza i efektywniejsza.

Gotowość powiedzieć „nie”

Unikaj firm, które zgadzają się na wszystko. Nie jest prawdopodobnym to, że będą w stanie dobrze wykonać każdy element projektu dokładnie tak, jak będziesz tego chciał. Jeśli agencja chce dostarczyć najlepszy produkt dla Ciebie, z pewnością wprowadzi zmiany w początkowym projekcie, ponieważ niektóre jego fragmenty będzie mogła wykonać w szybszy i efektywniejszy sposób. Zaproponuje więc lepsze rozwiązania w oparciu o doświadczenie swoich specjalistów, zamiast godzić się na wszystkie Twoje propozycje.

Poszukaj firmy, która powie Ci: „Nie, nie możemy tego zrobić, wykonamy to inaczej.” lub „Nie, to będzie stratą czasu i pieniędzy, lepiej zrobić w zamian to…”. To pokazuje, że w pierwszej kolejności przejmuje się Twoim projektem i jego realizacją.

Wybór odpowiedniej agencji spośród tysięcy innych może wydawać się przerażającym. Kiedy musisz wziąć pod uwagę tak dużą liczbę elementów współpracy, łatwo jest przeoczyć niektóre czynniki, które w ostateczności mogą okazać się kluczowymi w procesie realizacji i spowodować, że końcowy produkt nie będzie do końca taki, jak oczekiwałeś. Dlatego musisz dokładnie przeanalizować przynajmniej 5 wartych uwagi ofert, aby znaleźć software house, który będzie najbardziej odpowiednim do realizacji Twojego zlecenia.

Najnowszy e-book

Powstanie strony internetowej Bitwa pod Komarowem

Baza wiedzy
Nie czekaj. Zróbmy coś razem.

Darmowa konsultacja