Praca zdalna a ochrona danych: główne zasady bezpiecznej pracy w czasie pandemii

Z powodu pandemii koronawirusa firmy na całym świecie przełączają się w tryb pracy zdalnej, aby zabezpieczyć swoich pracowników przed rozpowszechnieniem choroby. Aczkolwiek dla wielu przedsiębiorstw nie jest to czymś nowym. Większe firmy, szczególnie w branży IT, są przyzwyczajeni do ciągłej komunikacji z członkami zespołu, którzy znajdują się w różnych miastach czy nawet państwach. Natomiast mniejsze firmy nie zawsze są przygotowane do tego, aby pozwolić całej załodze pracować w domu. Poza tym nie każdy pracownik wie jak poprawnie zachowywać się w takiej sytuacji, z racji czego może niechcący narazić swoje dane i przedsiębiorstwa na niebezpieczeństwo.

Hakerzy chętnie wykorzystują każdą okazję, a szczególnie panikę ludzi w czasie kryzysu. Jeszcze na początku epidemii w sieci pojawiło się kilka stron internetowych, zamaskowanych pod mapy rozpowszechnienia się wirusa. Odwiedzając taką witrynę użytkownicy otwierają złośliwemu oprogramowaniu dostęp do prywatnych informacji, przechowywanych w przeglądarce, takich jak hasła, adresy e-mail oraz zapisane dane kart płatniczych.

Jak ubezpieczyć dane podczas pracy zdalnej?

Ochrona sprzętu firmowego

Podczas pracy zdalnej firmy często udostępniają swoim pracownikom urządzenia, aby zapewnić im dostęp do projektów i ułatwić wykonanie zadań. Aczkolwiek zanim członkowie zespołów otrzymają sprzęt, należy go sprawdzić i odpowiednio ubezpieczyć. W pierwszej kolejności warto zainstalować najnowsze wersje oprogramowania, w szczególności programów antywirusowych. Oprócz tego ważne jest zabezpieczenie klientów poczty oraz komunikatorów, które potencjalnie mogą być celem dla hakerów.

Bezpieczne udostępnianie plików

Pracując zdalnie pracownicy ciągle potrzebują dostępu do wspólnych plików. Przechowując je w chmurze firma umożliwia członkom zespołu pobieranie lub przeglądanie dokumentów z każdego urządzenia. Szczególnie jest to użyteczne dla firm, które nie mają możliwości udostępnienia swoim pracownikom laptopów czy urządzeń mobilnych dla pracy zdalnej lub baza plików jest zbyt duża. Aczkolwiek warto pamiętać o tym, aby ustawić uwierzytelnienie wielopoziomowe dla większej ochrony plików w chmurze.

Wykorzystanie VPN

W trybie pracy zdalnej wymiana informacjami i plikami jest podstawą wszystkich działań. Oprócz tego pracownicy nie zawsze korzystają z urządzeń firmowych, z racji czego komunikacja powinna być odpowiednio zabezpieczona. Virtual Private Network zapewnia szyfrowanie i ochronę danych, wysyłanych nawzajem przez członków zespołu gdy znajdują się poza biurem. Poza tym VPN jest nie tylko dodatkowym środkiem bezpieczeństwa, ale może pozytywnie wpływać na pracę.

Ustawienie zdrowych praktyk

Praca zdalna często oznacza zwiększenie liczby narzędzi do zarządzania pracą oraz wiadomości e-mail, które otrzymują pracownicy. Dlatego ważne jest zachowanie ostrożności, szczególnie gdy hakerzy mogą wykorzystywać obecną sytuację, wysyłając wiadomości, które zawierają złośliwe linki czy pliki. Oprócz tego korzystając z prywatnych urządzeń do pracy zdalnej warto zadbać o to, aby służbowe programy czy aplikacje nie uzyskały dostępu do osobistych informacji i na odwrót. Pracując zdalnie może być trudno rozdzielić życie prywatne i zawodowe, szczególnie gdy wszyscy członkowie rodziny znajdują się w domu. Z racji tego warto pamiętać nie tylko o swoim bezpieczeństwie cybernetycznych, ale również swoich bliskich.

Najnowszy e-book

Powstanie strony internetowej Bitwa pod Komarowem

Baza wiedzy
Nie czekaj. Zróbmy coś razem.

Darmowa konsultacja