Progressive Web App - przyszłość tworzenia aplikacji czy chwilowy trend?

Mobile-first trend nie jest niczym nowym w dzisiejszym świecie. Korzystanie z urządzeń mobilnych rośnie, a ludzie częściej dokonują zakupów za pomocą swoich telefonów niż kilka lat temu. To zmusza firmy do szukania nowych rozwiązań, które pozwoliłyby im zapewnić bezproblemowe wrażenia potencjalnym klientom.

W ciągu ostatnich kilku lat świat IT zaczął zwracać większą uwagę na użytkowników urządzeń mobilnych, ponieważ statystyki pokazują, że ruch na stronach internetowych pochodzący ze smartfonów nieustannie rośnie. W 2018 r. 52,2% wizyt na witrynach pochodziło z urządzeń mobilnych w porównaniu do 50,3% w poprzednim roku. Oprócz tego wyszukiwarki przeniosły swoją uwagę z komputerów stacjonarnych na urządzenia mobilne, dalej wspierając rosnący trend. Ta tendencja stwarza potrzebę dostosowania się przez firmy do nowych wymagań zarówno użytkowników, jak i wyszukiwarek.

Czym dokładnie jest Progressive Web App?

Chociaż Progressive Web App (PWA) nie jest nową koncepcją, zyskała popularność dopiero na początku 2018 r., kiedy mobile-first trend zaczął nabierać tempa. Ówcześnie firmy zaczęły szukać różnych rozwiązań, aby ułatwić dotarcie do użytkowników urządzeń mobilnych. Do tego czasu większość stron internetowych była już tworzona zgodnie z praktykami RWD, ale firmy potrzebowały czegoś, co zapewniłoby potencjalnym klientom najbardziej optymalne korzystanie z ich telefonów. PWA była odpowiedzią.

Progressive Web App to rodzaj aplikacji, która zachowuje się jak natywna aplikacja mobilna, ale jest budowana przy użyciu technologii webowych, takich jak HTML, CSS i JavaScript. PWA jest przeznaczona do otwierania za pomocą przeglądarki, więc nie ma potrzeby dostosowywania aplikacji do mobilnych systemów operacyjnych. Chociaż ładuje się jak zwykła strona internetowa, oferuje więcej funkcji, które zwykle są możliwe do zrealizowania tylko w aplikacjach natywnych.

Cechy PWA

Każda aplikacja webowa musi spełniać następujące wymogi, aby mogła zostać zaklasyfikowana jako Progressive Web App:

Progresywność - Działa dla każdego użytkownika bez względu na używaną przeglądarkę.

Responsywność - Pasuje do każdego urządzenia: stacjonarnego, mobilnego, tabletu itp.

Niezależność od łączności - Może być używana w trybie offline lub przy złym zasięgu.

Podobność do aplikacji - Wygląda jak natywna aplikacja mobilna.

Świeżość - Jest regularnie aktualizowana przy pomocy tzw. “service worker”.

Bezpieczeństwo - Korzysta z protokołu HTTPS, który zapewnia bezpieczeństwo treści i danych użytkowników.

Wykrywalność - Jest odbierana jako aplikacja i może być znaleziona przez wyszukiwarki.

Angażowanie - Wysyła powiadomienia push, aby utrzymać zaangażowanie użytkowników.

Instalowalność - Umożliwia użytkownikom „zainstalowanie” aplikacji na ekranie głównym bez korzystania ze sklepu z aplikacjami.

Linkowalność - Można ją łatwo udostępnić za pomocą adresu URL.

Poza tym istnieją trzy główne wymagania techniczne, które PWA powinna spełnić.

  1. Musi zaimplementować service worker.

Service worker to plik JavaScript odpowiedzialny za funkcje niewymagające interakcji z użytkownikiem, takie jak powiadomienia push i buforowanie danych. To dzięki service worker PWA może działać w trybie offline oraz kiedy połączenie internetowe jest słabe. Skrypt zapewnia użytkownikom wygodę korzystania z aplikacji bez względu na okoliczności.

  1. Musi zawierać Web App Manifest.

Web App Manifest to plik JSON, który zawiera informacje niezbędne do „zainstalowania” PWA na urządzeniu użytkownika (m.in. nazwę aplikacji, ikonkę, adres URL do wyświetlenia, ekran powitalny). Ten plik jest konieczny, aby aplikacja mogła wyświetlać się użytkownikom podobnie jak natywna aplikacja mobilna.

  1. Musi korzystać z HTTPS.

HTTPS to protokół, który zapewnia bezpieczeństwo sieci i prawidłowe działanie service worker. Pozwala na przesyłanie danych między serwerem a poszczególnymi stronami, chroniąc je przed atakami.

Dlaczego potrzebujesz Progressive Web App?

Najważniejszą zaletą PWA jest to, że łączy w sobie wiele przydatnych funkcji strony internetowej oraz aplikacji natywnej. Podobnie jak strona, PWA ma adres URL, który umożliwia jej indeksowanie przez wyszukiwarkę, zwiększając szanse użytkowników na znalezienie aplikacji. Ponieważ PWA nie jest technicznie aplikacją mobilną, nie można jej udostępnić w sklepach z aplikacjami, więc wyszukiwarka jest jednym z niewielu miejsc, gdzie jest widoczna dla użytkowników. Poza tym PWA, dzięki service worker, ładuje się znacznie szybciej niż zwykła strona internetowa, co pozytywnie wpływa na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Z drugiej strony użytkownicy widzą PWA jak natywną aplikację mobilną. Chociaż badania wskazują, że użytkownicy są mniej skłonni do instalowania jakichkolwiek aplikacji, spędzają o wiele więcej czasu korzystając z nich niż przeglądając strony internetowe. PWA nie zajmuje dużo miejsca na urządzeniu, a ikona na ekranie głównym zawsze przypomina użytkownikowi o firmie stojącej za aplikacją webową. Ponadto service worker umożliwia wysyłanie powiadomień push w celu zwiększenia zaangażowania i przedstawienia użytkownikom ważnych informacji, takich jak wyprzedaż lub oferty specjalne. Podobnie jak natywna aplikacja, PWA ma dostęp do komponentów urządzenia, co daje możliwość korzystania z kamery, mikrofonu, akcelerometru lub GPS.

Ponadto PWA nie musi być opracowywana specjalnie dla określonego mobilnego systemu operacyjnego. Z racji tego, że otwiera się za pośrednictwem przeglądarki, można ją używać na każdym urządzeniu, o ile przeglądarka obsługuje technologię PWA. Pomaga to zaoszczędzić pieniądze i czas na tworzeniu jednej aplikacji webowej, ponieważ Android i IOS, dwaj najwięksi gracze na rynku, wymagają dwóch zupełnie różnych aplikacji natywnych. Opracowując PWA, możesz mieć pewność, że będzie działać na wszystkich urządzeniach, zwiększając w ten sposób liczbę potencjalnych użytkowników. W dłuższej perspektywie otworzy to także drzwi dla firm, które budują swoje urządzenia na systemach innych niż Android i IOS, a teraz pozostają w tyle pod kątem liczby proponowanych aplikacji natywnych.

Zakończenie

Popularność Progressive Web App rośnie z roku na rok, a dzięki tak dużym firmom, jak Microsoft i Google, trend prawdopodobnie nie zniknie w najbliższej przyszłości. Niektórzy nawet nazywają Progressive Web Apps przyszłością tworzenia aplikacji. Z racji tego, że coraz więcej przeglądarek zaczyna obsługiwać PWA, staje się lepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o dotarcie do użytkowników urządzeń mobilnych i zapewnianie im dobrych wrażeń.

Najnowszy e-book

Powstanie strony internetowej Bitwa pod Komarowem

Baza wiedzy
Nie czekaj. Zróbmy coś razem.

Darmowa konsultacja