Różnice między stroną internetową a aplikacją webową

Dla przeciętnego użytkownika określenie „strona internetowa” jest tak ogólne, że wszystko, co posiada adres URL, jest identyfikowane jako strona internetowa. Jest to jednak dalekie od prawdy. Istnieje kilka rodzajów oprogramowania, które mogą być otwarte za pośrednictwem przeglądarki. W tym artykule omówimy różnice pomiędzy dwoma najczęściej spotykanymi odmianami.

Szukając w Internecie definicji „strony internetowej” i „aplikacji webowej”, znajdziesz bardzo podobne odpowiedzi. Oba typy oprogramowania posiadają adres URL i oba muszą być otwarte w przeglądarce. Dla użytkowników różnice nie są zauważalne. Rozbieżności zaczynają się dopiero, gdy porównamy strony i aplikacje webowe z technicznego punktu widzenia. Dla programistów oraz zleceniodawców ważne jest, aby zrozumieć, jakie dokładnie funkcje powinien posiadać projekt, aby łatwiej było wybrać odpowiedni rodzaj oprogramowania do jego stworzenia.

Interaktywność

Główną różnicą między aplikacją webową a witryną internetową jest interaktywność. Witryna internetowa to kombinacja podstron zawierających treści statyczne. Użytkownicy mogą przeglądać elementy wizualne oraz czytać tekst bez większych interakcji z nimi. Typową stroną internetową jest blog, landing page lub witryna prezentująca firmę oraz jej produkty bądź usługi. Właściciel witryny może aktualizować jej zawartość, a użytkownicy mogą przeglądać całość treści bez personalizacji.

Z innej strony główną ideą aplikacji webowej są interakcje z użytkownikami. Reakcje aplikacji są oparte na działaniach odbiorców – naciśnięcie przycisku, wypełnienie formularza itp. Celem aplikacji webowej jest zapewnienie spersonalizowanej obsługi i zaspokojenie potrzeb użytkowników. Najbardziej powszechnymi przykładami są portale i sklepy internetowe. Portale internetowe pozwalają użytkownikom tworzyć własne treści, udostępniać je i wchodzić w interakcje z treścią innych. Większość aplikacji webowych posiada tablicę, której zawartość jest generowana na podstawie aktywności i preferencji użytkowników.

Autoryzacja

Autoryzacja to czynność polegająca na identyfikacji użytkownika, która wymaga podania loginu i hasła wpisanych podczas rejestracji. Proces weryfikacja pomaga zabezpieczyć informacje przechowywane na kontach. W przypadku aplikacji webowej, gdzie użytkownicy mogą tworzyć treści, przekazywać poufne informacje i wysyłać prywatne wiadomości, wymagane jest zapewnienie autoryzacji. Bez środków bezpieczeństwa użytkownicy mogliby bardzo łatwo uzyskać dostęp do danych osobowych i wykorzystać je na swoją korzyść lub dla wysłania spamu innym użytkownikom.

Zwykłe strony internetowe nie muszą ustawiać procesu weryfikacji, jeśli użytkownicy nie będą w jakikolwiek sposób wchodzić w interakcje z treścią. W przypadkach, gdy odbiorcy mogą dodawać komentarze do postów na blogu lub rejestracja daje im więcej opcji (np. dodawanie artykułów do ulubionych), autoryzacja może pomóc w identyfikacji osoby w celu uniknięcia spamerów.

Chociaż proces weryfikacji na stronach internetowych jest opcjonalny, aplikacje webowe muszą bezwzględnie weryfikować swoich użytkowników przed zalogowaniem się.

Integracja

Zarówno strony internetowe, jak i aplikacje webowe mogą być zintegrowane z niektórymi systemami w celu łatwiejszego zarządzania. W przypadku stron internetowych prosty system CMS (Content Management System) pozwala na edycję i aktualizację treści na stronie. Ponieważ strony internetowe nie potrzebują wielu funkcji, integracja z zewnętrznymi narzędziami i systemami nie zawsze się opłaca.

Natomiast aplikacje webowe przechowują wiele danych i mogą przetwarzać kilka procesów jednocześnie, dlatego zazwyczaj są one zintegrowane z systemem CRM (Customer Relationship Management). System zapewnia dostęp do wszystkich danych klientów i pomaga nimi zarządzać, znacznie ułatwiając obsługę operacji wykonywanych zarówno przez użytkowników, jak i samą aplikację.

Chociaż witryny internetowe i aplikacje webowe mają wiele wyraźnych różnic, często można natknąć się na witrynę internetową z niektórymi funkcjami aplikacji i odwrotnie. Wiele nowoczesnych stron internetowych nie jest statycznych, jak sugeruje to definicja. Zazwyczaj pełnią niektóre funkcjonalności, które wymagają integracji z systemem CRM lub nawet osobną aplikacją webową. Jeśli jednak witryna umożliwia użytkownikom angażować się w jakikolwiek sposób, a jej podstawowym celem wciąż jest prezentowanie treści statycznych, nie można jej uważać za aplikację.

Podczas opracowywania oprogramowania należy zwrócić uwagę na jego główny cel. Jeśli chcesz, aby głównie prezentowało treść - strona internetowa będzie lepszą opcją. Jeśli interakcje z użytkownikami są jego centralnym pomysłem - wybierz aplikację webową. Przed opracowaniem dokładnie zastanów się nad planami biznesowymi i intencją oprogramowania, aby znaleźć to, co najlepiej pasuje do twoich celów.

Najnowszy e-book

Powstanie strony internetowej Bitwa pod Komarowem

Baza wiedzy
Nie czekaj. Zróbmy coś razem.

Darmowa konsultacja