10 przydatnych narzędzi dla programistów

Jest wiele narzędzi, które programiści wykorzystują do zwiększenia wydajności swojej pracy. Niektóre z nich (takie jak edytory kodu i menedżery zadań) są niezbędne w codziennej pracy każdego dewelopera, pozostałe są używane w zależności od wykorzystywanych technologii. Z racji tego, że rynek jest przepełniony narzędziami, niekiedy trudno jest znaleźć te, które będą najlepiej dostosowane do pracy poszczególnych programistów.

1. Edytor kodu (3 narzędzia)

Edytor kodu jest narzędziem, z którego programości korzystają na co dzień. Zwykły edytor tekstu, taki jak Notepad ++ w zupełności wystarczy, lecz specjalistyczne edytory kodu źródłowego posiadają wiele dodatkowych funkcji, które są bardziej wartościowe dla programistów.

Sublime Text jest jednym z prostych edytorów kodu, który umożliwia łatwą nawigację w kodzie i jego edycję oraz działa na wielu platformach (Windows, MacOS i Linux). Ten edytor doskonale nadaje się do prostego programowania i pozwala programistom pracować szybciej
i bardziej wydajnie.

Jednym z najpopularniejszych darmowych narzędzi jest Visual Studio Code. Jest to edytor oparty na Microsoft, który może być używany w systemach Windows, Linux i MacOS. Funkcje takie jak debugowanie i zarządzanie zadaniami sprawiają, że Visual Studio Code jest doskonałym narzędziem do szybkiego kodowania.

2. Prettier

Formatery kodu, takie jak Prettier, nie są obowiązkowym narzędziem dla programistów, lecz eliminuje debaty o stylu kodu, które często się pojawiają wśród programistów. Ogólną zaletą korzystania z formatera jest czysty i pięknie ułożony kod. Prettier pozwala zaoszczędzić czas, poprawiając proste błędy (np. zbędne spacje) i formatując kod, aby był bardziej czytelny. Formater jest przydatny zwłaszcza dla początkujących programistów i nowych pracowników, którzy przyzwyczaili się stylizować swój kod w inny sposób.

3. Devhints

Ściągawki są bardzo przydatne dla deweloperów, ponieważ jest tak wiele rzeczy, które muszą pamiętać, a mało używane polecenia zostają zapomniane. Dlatego stworzono Devhints. Jest to narzędzie z bardzo prostą koncepcją – ściągawka dotycząca większości popularnych rozwiązań w zakresie programowania. Deweloperzy mogą tam znaleźć przykładowy kod dla wielu języków, frameworków oraz narzędzi, który znacznie ułatwia ich pracę. Oczywiście, zawsze możesz zwrócić się do Wujka Google, gdy czegoś potrzebujesz, ale dostępność wszystkiego w jednym miejscu pozwala zaoszczędzić wiele czasu.

4. Insomnia

Najważniejszym zadaniem dla programistów jest upewnienie się, że ich oprogramowanie działa. Aby to sprawdzić, deweloperzy używają narzędzi do testowania API, które wysyłają do programu kawałek kodu, aby sprawdzić, czy otrzymają odpowiedź. Korzystanie z takich narzędzi, jak Insomnia, pomaga programistom zaoszczędzić czas i znacznie ułatwia proces realizacji projektów. Insomnia umożliwia łatwe tworzenie wniosków HTTP dla wielu bibliotek i wyświetlanie odpowiedzi ze wszystkimi szczegółami.

5. Avocode

Podczas pracy z grafikami programiści często potrzebują dostępu do elementów wizualnych oraz kodu, który je definiuje. Avocode umożliwia otwieranie plików graficznych bez konieczności instalowania specjalnego oprogramowania. Narzędzie automatycznie generuje fragmenty kodu, które zawierają wszystkie niezbędne informacje o elementach, takie jak rozmiar, kolory i czcionki. Dzięki możliwości dodawania komentarzy Avocode jest doskonałym narzędziem do współpracy między grafikami i programistami.

6. Figma

Podobnie jak Avocode, Figma jest narzędziem, które pomaga grafikom i programistom ułatwić pracę nad wspólnymi projektami. Dodatkowo Figma umożliwia jednoczesne edytowanie elementów i tekstu, aby lepiej dostosować elementy widoków projektu. Narzędzie pracuje w oparciu o przeglądarkę, więc może być używane w dowolnym systemie, co znacznie ułatwia współpracę developerów z grafikami.

7. Jira

Jira jest jednym z najpopularniejszych narzędzi do zarządzania projektami wśród programistów. Umożliwia śledzenie błędów i innych problemów związanych z projektem. Takie narzędzia sprawiają, że wszystkie zadania stają się bardziej widoczne dla całego zespołu i pozwalają programistom wyraźnie zobaczyć priorytety zadań i w jakiej kolejności należy je wykonywać. Korzystając z Jira, zespół usprawnia workflow, szybciej i skuteczniej wprowadza poprawki. Narzędzia do zarządzania projektami zwiększają ogólną produktywność zespołu i pojedynczych jego członków, dzięki czemu wykonanie zadań jest bardziej zorganizowane.

8. GitHub

Każdy programista bez względu na specjalizację i poziom powinien wiedzieć o Github, hosting programów open source. Jest to miejsce, w którym wszyscy developerzy mogą udostępniać i edytować pliki swoich projektów. Dzięki temu każdy użytkownik może ulepszyć projekty open source i pomóc im się rozwijać. Github jest znany ze swojej przyjaznej społeczności, nawet poza branżą programistyczną. Użytkownicy zawsze są gotowi wskazywać błędy w plikach innych osób i sugerować zmiany, aby zoptymalizować projekt. Ponadto platforma może być również wykorzystywana przez firmy do zarządzania zespołami i dużymi projektami, z racji tego, że wszystkie ich pliki mogą być bezpiecznie przechowywane w jednym miejscu.

Lista narzędzi używanych przez programistów może być znacznie dłuższa w zależności od języka,
w którym pracują oraz rodzajów projektów, które realizują. Te wymienione powyżej są jednak niezbędne i są używane w codziennej pracy programistów bez względu na ich specjalizację. Wszystkie z nich są kompatybilne z różnymi językami i strukturami w wielu systemach, więc mogą być łatwo przyjęte przez każdego programistę.

Najnowszy e-book

Powstanie strony internetowej Bitwa pod Komarowem

Baza wiedzy
Nie czekaj. Zróbmy coś razem.

Darmowa konsultacja