Mobilne portfele oraz ich bezpieczeństwo

Żyjemy w epoce, gdzie wszystko przechodzi od świata fizycznego do cyfrowego. W dzisiejszych czasach możesz zrobić wiele rzeczy online, które kilka lat temu wymagałyby fizycznego wysiłku. Teraz możesz zrobić zakupy lub zarezerwować hotel bez wychodzenia z domu. Wszystko, co chcesz, możesz uzyskać za pomocą małego urządzenia - smartfonu.

Jeśli się nad tym zastanowić, telefon zawiera dużo informacji o jego właścicielu. Ma dostęp do profili społecznościowych, wiadomości, dokumentów i zdjęć. Nawet ci użytkownicy, którzy mają skomplikowane hasła, prawdopodobnie mają je zapamiętane na swoich telefonach, aby zapewnić sobie szybki dostęp. Oprócz tego poufne informacje, takie jak dane bankowe, powodują, że smartfon staje się bardziej wartościową rzeczą nie tylko dla jego właściciela, ale także dla hakerów.

Dlaczego więc ludzie korzystają z bankowości internetowej i mobilnych portfeli, takich jak Apple Pay i Android Pay? Czy rzeczywiście są bezpieczne? Odpowiedź jest prosta - to zależy. Smartfon może być otwartym na ataki hakerów lub być urządzeniem, do którego nikt oprócz właściciela nie będzie w stanie uzyskać dostępu. Wszystko sprowadza się do środków ostrożności, które zostały podjęte w celu zabezpieczenia telefonu. Jeśli urządzenie jest prawidłowo zabezpieczone, mobilny portfel, zainstalowany na nim, jest nawet bardziej bezpieczny niż karty płatnicze.

Środki bezpieczeństwa w mobilnym portfelu

Mobilne portfele często oferują zwiększone bezpieczeństwo i umożliwiają użytkownikom ustawienie weryfikacji dwuetapowej (2FA), dzięki czemu dostęp jest bardziej złożony. Natomiast karty płatnicze posiadają paski magnetyczne z danymi, które mogą być łatwo odczytane przez skanery magnetyczne. Z racji tego, że telefon nie zawiera takich części, a przesyłane informacje są szyfrowane, dostęp do urządzenia jest trudniejszy. Jeżeli ktoś będzie w stanie wydobyć informacje, nie zrozumie sekwencji losowych liczb i liter. Co więcej, aby otworzyć mobilny portfel, użytkownik powinien wprowadzić kod PIN, zeskanować swoją twarz czy odcisk palca. Zastosowanie dwóch z trzech wymienionych opcji powoduje, że portfel będzie jeszcze bardziej chroniony.

Zgodnie z Globalnym Raportem Płatności przeprowadzonym przez Worldpay, płatności za pośrednictwem mobilnego portfelu stanowiły 15,9% w 2018 r. Może się wydawać, że jest to niska liczba, jednak szacuje się, że udział mobilnych portfeli wzrośnie do 27,9% do 2022 r. wyprzedzając płatności gotówką i kartą kredytową. W dzisiejszych czasach wielu ludzi nie ma zaufania do płatności internetowych (nie mówiąc już o mobilnych portfelach) i starają się korzystać z tradycyjnych metod płatności, takich jak gotówka czy karta płatnicza. Lecz coraz więcej sklepów stacjonarnych akceptuje nowoczesne formy opłaty, a mobilne portfele stają się prostsze i bezpieczniejsze w użyciu. Z racji czego, co roku rośnie liczba osób, decydujących się na wykorzystanie bezgotówkowych sposobów płatności.

Jednak nie spiesz się, aby przenieść wszystkie swoje karty kredytowe i debetowe do mobilnego portfela. Chociaż są one bezpieczne i wygodnie w użyciu, wszystko może się wydarzyć. W telefonie może zabraknąć baterii lub sklep może nie akceptować płatności mobilnych. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, zawsze miej przy sobie co najmniej jedną kartę płatniczą lub trochę gotówki. Ponadto brak zasięgu sieci komórkowej także ma wpływ na opłaty mobilnym portfelem, zwłaszcza w pobliżu granicy. Więc w miejscach ze słabym zasięgiem może być trudniej dokonać płatności.

Najnowszy e-book

Powstanie strony internetowej Bitwa pod Komarowem

Baza wiedzy
Nie czekaj. Zróbmy coś razem.

Darmowa konsultacja