Video marketing – efektywny sposób przekazu treści

Wybór odpowiedniej formy przekazu powinien być dostosowany do specyfiki oferty danej marki oraz grupy odbiorców, do których chcemy dotrzeć. Wiele firm coraz częściej decyduje się na przygotowanie krótkich filmów, które pozwalają w znacznie ciekawszy sposób zaprezentować produkt oraz jego funkcje, ale ta forma sprawdza się doskonale również w wielu innych przypadkach.

Wykorzystanie  krótkiego filmiku do prezentacji oferty to doskonały sposób na zaangażowanie użytkowników Internetu. Choć forma ta kojarzy się głównie z prezentacją produktów i sposobów ich użytkowania, wykracza daleko poza tą sferę i cieszy się popularnością również w branży szeroko pojętych usług.  Należy jednak mieć na uwadze, że video marketing nie powinien być utożsamiany z reklamą telewizyjną. Zasadnicza różnica polega na tym, że reklama emitowana w telewizji jest jednokierunkowym przekazem, natomiast filmik zamieszczony w Internecie nastawiony jest na interakcję z użytkownikami i pozwala im na przedstawienie swojej opinii w komentarzach oraz wyrażenie swojej aprobaty w postaci udostępnienia materiału.

Jak podaje firma Cisco, do roku 2019 filmy będą stanowić ponad 80% treści w Internecie. Nie należy wobec tego bagatelizować ich potencjału. Prędzej czy później każde przedsiębiorstwo, które chce utrzymać mocną pozycję w sieci, włączy tą formę content marketingu do swojej strategii.

Do czego można wykorzystać video marketing:

1. Prezentacja produktu lub usługi

Tradycyjne zdjęcia produktów zamieszczane w sklepach internetowych oraz na ich fanpage’ach w mediach społecznościowych nie oddają w pełni zalet danego produktu. Filmik prezentujący produkt, jego przeznaczenie i sposób użytkowania wzbudza znacznie większe zainteresowanie potencjalnych klientów niż kilka zdjęć i lakoniczny opis.

2. Stworzenie poradnika instruktażowego, wyjaśniającego sposób użytkowania produktu

To nieco bardziej rozbudowana forma prezentacji produktu, która pokazuje krok po kroku sposób użytkowania danego produktu. Ten typ filmu dobrze sprawdza się w przypadku różnego rodzaju urządzeń np. głównie kuchennych. Wzbogacenie filmu o przepisy kulinarne wykorzystujące to urządzenie, wzbudzi żywe zainteresowanie entuzjastów gotowania i będzie chętnie udostępnianym w mediach społecznościowych materiałem.

3. Porady, odpowiedzi na pytania klientów

Film jest dobrą alternatywą dla tradycyjnego FAQ zamieszczanego na stronie. Udzielenie odpowiedzi na najczęściej zadawane przez klientów pytania w formie filmu pozwala stworzyć wartościowy dla klienta content, który jest dobrym materiałem do udostępniania w mediach społecznościowych.

4. Film informacyjny, prezentujący obszary działalności firmy

Film stanowi ciekawe narzędzie do promocji marki. W kilkuminutowym materiale można w ciekawy sposób zaprezentować firmę lub wybrany element z jej oferty i zaprosić potencjalnych klientów do kontaktu i nawiązania współpracy.

Relacje z ważnych wydarzeń z życia firmy

Filmy to również doskonałe uzupełnienie sekcji aktualności lub firmowego bloga.  Jeśli Twoja firma brała udział w konferencji branżowej, otrzymała prestiżową nagrodę lub zorganizowała ciekawe wydarzenie, np. dni otwarte, warto zamieścić na stronie w social mediach krótką relację w formie video.

Konkursy

W tym przypadku role mogą się odwrócić i można zorganizować konkurs polegający na stworzeniu przez klientów i obserwatorów marki krótkiego filmiku, który będzie pełnił rolę kreatywnego zgłoszenia konkursowego. Jest to doskonała forma aktywizowania użytkowników.

Zalety video marketingu

Warto włączyć krótkie filmy do prowadzonych działań marketingowych. Oto kilka kluczowych zalet tego formatu:

  • Tworzenie i publikowanie filmów pozwala na przekazywanie wartościowych treści użytkownikom w przystępnej i atrakcyjnej formie.
  • W zależności od charakteru przekazu filmy mogą edukować, dostarczać rozrywki lub udzielić odpowiedzi na nurtujące użytkowników pytania.
  • Prezentacja danego zagadnienia w formie filmu stanowi skuteczniejszy sposób na wywołanie w odbiorcach pożądanych emocji.
  • Film pozwala na przekazanie większej ilości treści w krótkim czasie. Jego obejrzenie zajmuje mniej czasu niż przeczytanie artykułu na dany temat.
  • Obejrzenie filmu nie wymaga od odbiorcy takiego skupienia uwagi jak czytanie tekstu w formie artykułu.
  • Oglądanie filmów na urządzeniach mobilnych pozwala na wygodne zapoznanie się z prezentowaną treścią w dowolnym miejscu i czasie.
  • Film pozwala wyróżnić się na tle konkurencji i jest łatwiej zapamiętywany przez odbiorców.
  • Materiał w formie filmu ma ogromy potencjał viralowy. Udostępnianie wartościowych filmików jest popularną aktywnością w mediach społcznościowych.

O czym należy pamiętać tworząc filmy

Tworząc film należy przede wszystkim mieć na uwadze to że powstaje on dla ludzi, dlatego jego treść oraz forma musi odpowiadać na potrzeby odbiorców, być rozwiązaniem ich problemów i nieść określoną wartość dla grupy docelowej. Priorytetem podczas tworzenia filmu jest zatem postawienie się w roli odbiorcy, uświadomienie sobie jego potrzeb i sprostanie im. Kluczowe znaczenie ma także dystrybucja filmu. Zamieszczenie materiału video jedynie na swojej stronie lub na profilu na YouTube nie przysporzy mu pokaźnego grona widzów. Filmem trzeba pochwalić się ludziom, najprościej przy pomocy mediów społecznościowych, które wspomagają wirusowe rozprzestrzenianie się atrakcyjnego contentu.

Najnowszy e-book

Powstanie strony internetowej Bitwa pod Komarowem

Baza wiedzy
Nie czekaj. Zróbmy coś razem.

Darmowa konsultacja